نسخه موبایل آر اس اس
کد خبر : 190486    
زمان مخابره : ۱۳۸۹/۴/۹  ساعت ۱۶ : ۰
اختصاصي/وزير بازرگاني:

بخشى از منابع خرید تضمینى گندم از کشاورزان تامین شده است

*مهدی غضنفری: ما به دنبال این هستیم که تامین گوشت قرمز تا جایی که ممکن است از طریق منابع و تولید داخلی باشد بنابراین تعجیلی برای واردات نداریم
*چون مقدار دامی که در کشور کشتار می شود به میزان مورد نیاز به ویژه در استان تهران نیست، به همین دلیل بخش خصوصی مجوز لازم را گرفته است تا از کشورهای همسایه گوشت وارد شود تا قیمت ها هم به حالت طبیعی آن برگردد
وزیر بازرگانی گفت: تاکنون 700 میلیارد تومان به وزارت بازرگانی برای خرید تضمینی گندم از کشاورزان پرداخت شده است و فکر می کنم 900 میلیارد تومان هم بر اساس توافق صورت گرفته با معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور به زودی پرداخت شود که بعد از تامین این بودجه بلافاصله تسهیلات در اختیار کشاورزان قرار خواهد گرفت.
مهدی غضنفری در گفتگوی اختصاصی با پایگاه اطلاع رسانی دولت درباره علت تاخیر در خرید تضمینی گندم از کشاورزان گفت: ما جلسات متعددی را با معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی در زمینه خرید تضمینی گندم داشتیم، هر سال بودجه به موقع به وزارت بازرگانی پرداخت می شد و این وزارتخانه هم از طریق سامانه های بانک ملت بودجه را در اختیار کشاورزان قرار می داد که ظرف 24 ساعت مبلغ مورد توافق به حساب آنها واریز می شد.
وی افزود: اما امسال مواجه شدیم با تدابیر ویژه ای که معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور دارد و به طبع این معاونت به دنبال این بود که منابع لازم را از طریق تسهیلات بانکی بجای ارتباطات بودجه ای فراهم و تامین کند.
وزیر بازرگانی ادامه داد: طبیعی است زمانی که این تصمیم اتخاذ می شود، لازم است که بانک ها آمادگی لازم را پیدا کنند.
غضنفری تصریح کرد: این تغییر رویه موجب شد تا این طرح کمی زمانبر شود و ما هم درخواست های مکرری برای در اختیار داشتن منابع ریالی داشتیم که معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور این امکان را نداشت که بودجه را در اختیار ما قرار دهد.
وزیر بازرگانی به توافق شرکت بازرگانی دولتی با معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور اشاره کرد و اظهار داشت: بر اساس توافق بعمل آمده بخشی از این منابع ریالی برای خرید تضمین گندم از کشاورزان تامین می شود و بخش دیگری هم از طریق بانک‌ها پرداخت خواهد شد و بخش باقیمانده آن که اندک است، از طریق فروش املاک در اختیار وزارت بازرگانی تامین می شود تا خرید گندم صورت گیرد.

پرداخت 700 میلیاردتومان به وزارت بازرگانی برای خرید تضمینی گندم
وی یادآورشد: به دلیل این که زمینه تامین منابع ریالی برای ما سهل الوصول تر است امیدواریم هر چه زودتر این منابع در اختیار ما قرار گیرد.
غضنفری خاطرنشان کرد: تاکنون 700 میلیارد تومان به وزارت بازرگانی پرداخت شده است و فکر می کنم 900 میلیارد تومان هم بر اساس توافق صورت گرفته با معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور به زودی پرداخت شود.
مهدی غضنفری افزود: بعد از تامین این بودجه باید بلافاصله تسهیلات در اختیار کشاورزان قرار گیرد.
وزیر بازرگانی تاکید کرد: من بروی این مسئله تاکید دارم که معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبری توجه بیشتری به این بخش داشته باشد و نگذارند که به این موضوع به مشکل تبدیل شود.

تعجیلی برای واردات گوشت قرمز نداریم
وزیر بازرگانی در پاسخ به سوال دیگری درباره خرید گوشت از کشورهای همسایه نیز گفت: ما به دنبال این هستیم که تامین گوشت قرمز تا جایی که ممکن است از طریق منابع و تولید داخلی باشد بنابراین تعجیلی برای واردات نداریم.
وی افزود: با نمایندگان مجلس هم در این باره تعاملاتی صورت گرفت زیرا آنها عنوان می کردند که در مناطق مختلف کشور دام وجود دارد و ما هم در این زمینه از بخش خصوصی درخواست کردیم تا جایی که امکان دارد از دام های داخلی برای تامین گوشت قرمز مورد نیاز مردم استفاده شود.

قیمت گوشت قرمز کاهش می یابد
غضنفری در ادامه گفت: این اتفاق افتاد و بخش خصوصی هم از دام های داخلی برای تامین بازار گوشت قرمز استفاده و به دنبال آن قدری هم قیمت گوشت قرمز کاهش پیدا کرد اما چون مقدار دامی که در کشور کشتار می شود به میزان مورد نیاز به ویژه در استان تهران نیست، به همین دلیل بخش خصوصی مجوز لازم را گرفته است تا از کشورهای همسایه گوشت وارد شود تا قیمت ها هم به حالت طبیعی آن برگردد.