نسخه موبایل آر اس اس
کد خبر : 214315    
زمان مخابره : ۱۳۹۱/۲/۱۶  ساعت ۹ : ۲۲
اختصاصی /از سوی حبیب ا... دهمرده تشریح شد؛

مهمترین اولویت ها و پروژه های سال 91 در استان لرستان

دهمرده گفت: توجه و تلاش برای تحقق یافتن مصوبات سفرهای هیئت دولت به استان و استفاده از ظرفیت ها و ابزارهای لازم بمنظور استفاده بهینه از سفر چهارم هیئت دولت به استان از اهم برنامه های مهم و اولویت دار استان در سال 91 است

دهمرده گفت: استان لرستان با دارا بودن تنوع اقلیمی متفاوت دارای ظرفیت ها و پتانسیل های قوی در زمینه اقلیم، منابع طبیعی، مراتع، جنگل ها، کشاورزی، شیلات و دامپروری، معادن، توانمندی های گردشگری، جذب توریست و ... می‌باشد که عمده این توانمندی ها بصورت بالقوه در استان وجود دارد.
 حبیب ا... دهمرده استاندار لرستان در گفت وگوی اختصاصی با پایگاه اطلاع رسانی دولت گفت: خدای بزرگ را شاکریم که در سایه خدمات و دستاوردهای بی بدیل نظام مقدس جمهوری اسلامی بویژه در دولت نهم و دهم تلاش برای فعلیت یافتن این توانمندی ها آغاز شده و لازم است تداوم پیدا کند بخصوص در سالی که به فرموده رهبر معظم انقلاب سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی نامگذاری شده است تلاشی مضاعف برای فعلیت یافتن پتانسیل های کم نظیر و در بعضی موارد بی نظیر استان در این راستا امری ضروری است.

وی گفت: بخش آب، خاک، کشاورزی و زیر مجموعه آن همچنین ظرفیت های جذب گردشگری به لحاظ جاذبه های طبیعی، تاریخی از مهمترین توانمندی های لرستان برای تولید، اشتغال و سرمایه گذاری است.
پروژ های عمرانی

دهمرده گفت: حمایت از کارخانجات و صنایع تولیدی استان، توجه به مسایل و مشکلات احتمالی صنایع حمایت از سرمایه گذاری در راستای تولید و اشتغال از دیگر برنامه های اولویت دار مدیریت استان در سال 91 می باشد. با توجه به اهمیت پروژه های بزرگ و زیرساختی استان که در سال 90 در استان کلید خورد و توسط ریاست محترم جمهور و بصورت همزمان مرحله عملیات اجرایی آنها آغاز گردیده است پیگیری این پروژه های بزرگ و زیرساختی امری ضروری و حیاتی می نماید:

1- پروژه آزاد راه خرم آباد- اراک

2- پروژه راه آهن دورود- خرم آباد- اندیمشک

3- پروژه راه آهن دورود- بروجرد و اتصال به غرب کشور

4- پروژه راه آهن دورود- ازنا- الیگودرز-اصفهان

پروژه های بزرگی هستند که علاوه بر تحول در زیر ساخت های استان و منطقه تداوم عملیات اجرایی آنها باعث ایجاد اشتغال و پس از بهره برداری بعنوان تسهیل گر و تسریع بخش روند پیشرفت و توسعه نقش مهمی در رونق اقتصادی، تولید و سرمایه گذاری برای اشتغال خواهند داشت.
وی ادامه داد : پیگیری ساخت سدهای در دست اقدام بویژه سد معشوره که بیش از 3 برابر کل ظرفیت سدهای موجود استان هم از نظر حجم و میزان آبگیری و هم از لحاظ میزان اعتباراتی که هزینه خواهد شد دارای ظرفیت است.همچنین سدهای ایوشان، مروک، کاکارضا، زیبا محمد بروجرد و .. که می توانند نقش مهمی در رونق اقتصادی منطقه و استان داشته باشند از دیگر برنامه های اولویت دار مدیریت استان در سال 91 است.
طرحها و پروژه های زیربنایی

استاندار لرستان گفت : از دیگر اولویت های کاری مدیریت استان تلاش برای تکمیل و بهره برداری از راهها شامل آزادراه، چهارخطه ها، راههای روستایی و ... است که بعنوان یکی از مهمترین زیر ساخت های توسعه بایستی مورد توجه واقع شود.
وی افزود : گازرسانی به روستاها، گسترش شبکه خدمات بهداشتی درمانی، تکمیل و بهره برداری از بیمارستان ها و احداث بیمارستانها، درمانگاهها و مراکز بهداشتی درمانی در نقاط مختلف بویژه نقاط روستایی استان از دیگر اولویت های کاری سال 91 است.
دهمرده گفت: توجه و تلاش برای تحقق یافتن مصوبات سفرهای هیئت دولت به استان و استفاده از ظرفیت ها و ابزارهای لازم بمنظور استفاده بهینه از سفر چهارم هیئت دولت به استان از دیگر برنامه های مهم و اولویت دار استان در سال 91 می باشد.
سرمایه گذاری در استان

استاندار لرستان ادامه داد : در خصوص حمایت از سرمایه گذاران و فراهم آوردن زمینه های مناسب تر برای ورود بخش خصوصی به سرمایه گذاری در بخش های مختلفی از جمله صنایع کشاورزی، شیلات و ماهیان سردابی، باغداری،آب و خاک، صنایع مرتبط با مصالح ساختمانی بویژه با صنعت سنگ و صنایع پایین دستی مرتبط از جمله صنایع داروسازی با توجه به اینکه 50% کل تجارت خارجی داروی ایران (اعم داروهای انسانی و حیوانی) از لرستان است همچنین صنایع پتروشیمی، پوشاک و محصولات غذایی در دستور کار قرار دارد و انشاء ا... در سال 91 با جدیت پیگیری خواهد شد. ستاد تسهیل در سرمایه گذاری در سال 91 بیش از پیش فعال تر خواهد شد تا انشاء ا... بتوانیم قدم های بزرگی در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب برداشته شود.
گردشگری و ارتقای ظرفیت توریسم در استان

وی گفت: با توجه به مجموعه تلاشهایی که در زمینه گردشگری و ارتقای ظرفیت های جذب و پذیرش گردشگر و توریست در استان انجام شده بویژه آزادسازی حریم قلعه فلک الافلاک، توسعه زیرساخت ها در آبشار بیشه، آبشار نوژیان، امامزاده محمد بن حسن الیگودرز، امام زاده شاهزاده محمد درب گنبد کوهدشت در سال 90 انجام شد تداوم موضوع کمک به زیرساخت های جذب گردشگری و از جمله کارها و اقداماتی است که در سال 91 در اولویت کاری قرار دارد.
پروژه های فرهنگی و آموزشی

حبیب ا... دهمرده در ادامه افزود : در حوزه آموزش عالی با توجه به اقبال عمومی جامعه جوان و جویای تحصیل در لرستان علیرغم افزایش رشته های مقاطع تحصیلات تکمیلی و دکتری امکانات پژوهشی این رشته ها افزایش نیافتـه و چنانچه به این مهـم توجه ویـژه ای بعمل نیاید در این حوزه آموزش عالی در استان دچار رکود و متحمل خسارات فراوانی از لحاظ کیفی خواهد شد. و این در حالی است که با حداقل اعتبار می توان ضمن بهره گیری از پتانسیل های موجود در این حوزه مجموعه آموزش عالی استان را از طریق ایجاد آزمایشگاههای متمرکز (مرکزی) سهیم نموده و موجب هم افزایی بنیان های پژوهشی و علمی در استان شد.
استاندار لرستان گفت : در حوزه فرهنگ عمومی نیز با عنایت به مصوبات قبلی در سفرهای هیأت محترم دولت به استان گسترش فرهنگ دینی و قرآنی از طریق اجرایی شدن مصوبات مذکور زمینه های بنیانی را در معرفت شناختی دین فراهم آورده اگر چه با راه اندازی دانشکده علوم قرآنی با محوریت استانداری نخستین گام ارزنده در این خصوص طی سال 90 برداشته شده اما ضمن افزایش رشته های متناسب با این دانشکده تأسیس و راه اندازی دانشکده های تکمیلی و دانشگاه در این حوزه همچون دانشگاه شهید مطهری و دانشگاه علوم حدیث که می توانند نقش مؤثری در تحولات فرهنگ دینی استان و منطقه داشته باشند ضروری و حیاتی بنظر می رسد.
• حوزه فناوری اطلاعات:
1. تدوین سند راهبردی و جامع فناوری اطلاعات استان
2. پیگیری ایجاد مرکز داده استانی GDC
3. توسعه خدمات الکترونیکی دستگاه های اجرایی استان و توسعه شبکه دولت الکترونیک
4. استانداردسازی امنیت اطلاعات
5. تقویت ساختار نیروی انسانی و توانمند سازی کارشناسان IT استان
6. فراهم آوردن زمینه حضور بخش خصوصی بعنوان مکمل توسعه فناوری اطلاعات
7. تکمیل فیبر نوری مرکز استان و توسعه شبکه فیبر نوری در سطح شهرستانها
8. نصب و راه اندازی ویدئو کنفرانس بین استانداری و فرمانداری های تابعه
9. ایجاد و بهره برداری از بانک جامع فناوری اطلاعات و ارتباطات استان
10. افزایش پهنای باند سرویس های اینترنت، اینترانت و mpls استان و اجرای طرح 10G از اولویتهای کاری سال 91 می باشد
• بخش منابع انسانی و تحول اداری:
1. اجرای فاز نهایی طرح احصاء، شناسایی، مستندسازی فرایندها و روش های اجرایی 30 دستگاه اجرایی باقیمانده استان (با به پایان رسیدن این طرح کلیه دستگاه های اجرایی استان تحت پوشش قرار خواهند گرفت)
2. استخدام 3000 نفر نیروی انسانی برای دستگاه اجرایی استان
3. تبدیل وضع نیروهای قراردادی دستگاه های اجرایی استان به پیمانی و نظارت بر اجرای کامل تبدیل وضع نیروهای شرکتی به قراردادی
4. تکمیل اطلاعات کارکنان استان در پرتال کارکنان نظام اداری کشور (کارمند ایران) و اجرای پرداخت تمام الکترونیک حقوق و مزایا از طریق سایت مذکور به عنوان پایلوت در کشور
5. فعال سازی کمیته های تحول اداری 10 شهرستان استان با محوریت فرمانداری ها برای پیاده سازی برنامه های تحول نظام اداری کشور در سطح ادارات شهرستان ها
6. نظارت بر استمرار فعالیت های میز خدمت در دستگاههای اجرایی استان و عملیاتی نمودن آن تا سطح شهرستانها و بخش ها
7. استقرار نظام مدیریت عملکرد در سطح دستگاههای اجرایی استان
8. ساماندهی فضاها و ساختمان های اداری دستگاههای اجرایی استان براساس آئین نامه شورای عالی اداری
9. اجرای طرح سنجش میزان رضایت مراجعان از نحوه خدمات دستگاههای اجرایی استان
10. پیگیری و ارتقاء زیر ساخت های لازم برای اجرای طرح دورکاری در تمامی شهرستان های استان
11. نظارت بر اجرای برنامه های تحول اداری در سطح دستگاههای اجرایی براساس تفاهم نامه ابلاغی (نظارت بر اجرای سلامت اداری، مدیریت عملکرد، تمرکز زدایی، اصلاح ساختار و روش ها و ...)
12. پیگیری اجرای طرح مطالعاتی جامع منابع انسانی در سطح دستگاههای اجرایی استان.